(ostatnia aktualizacja: 22.08.2023)
PODSUMOWANIE WYNIKÓW I OSIĄGNIĘCIE REZULTATÓW PROJEKTU
Okres realizacji projektu: 01.11.2020 – 31.08.2023
Założeniem projektu było opracowanie innowacyjnej technologii w postaci systemu projektowania ponadnormatywnych sprężyn o zwiększonej wytrzymałości zmęczeniowej z zastosowaniem innowacyjnej metody projektowania sprężyn tj. design thinking. Rezultatem projektu miało być otrzymanie produktu charakteryzującego się krótszym czasem potrzebnym do wdrożenia do produkcji, zmniejszeniem kosztochłonności i energochłonności procesu wyrobu docelowego, zwiększeniem wytrzymałości zmęczeniowej sprężyny poprzez wyselekcjonowanie odpowiedniego półfabrykatu oraz zoptymalizowanie wyrobu i pełne dostosowanie cyklu wytwórczego pod wymagania konkretnego klienta bądź zamówienia.
Założenia projektowe i rezultaty projektu zostały osiągnięte z sukcesem opracowując Algorytm i System Komputerowy do prognozowania właściwości (wytrzymałości zmęczeniowej) sprężyn w zależności od gatunku stali i stopnia umocnienia drutu.
Wypracowano:
– wyniki badań na wzorcowych sprężynach,
– powstała baza danych zawierająca ~ 6000 rekordów, będąca wynikiem wielomiesięcznych badań i testów na wytworzonych próbkach (sprężynach do testów) i oczywiście badań przeprowadzonych na wszystkich typach sprężyn tzw. macierzy próbek badawczych o różnej charakterystyce,
W wyniku realizacji procesu badawczego wykonano algorytm umożliwiający weryfikację i dobór sprężyn pod względem ich trwałości i wytrzymałości wg wcześniej ustalonych założeń.
Algorytm dokonuje prognozowania właściwości sprężyny jak i drutu na podstawie takich danych jak:
- Z-ilości zwoi
- Dz-średnicę zewn. sprężyny
- d- średnicę drutu
- Lo-długość swobodna
- materiał
- w-wskaźnik
- C% – zawartość węgla w stali
- Rm- wskaźnik zrywalności
- rodzaj sprężyny
- T- temperaturę pracy
- N- liczba cykli
Aplikacja działająca dwukierunkowo, pozwala na projektowanie i obliczanie parametrów sprężyn ponadnormatywnych. W konsekwencji pozwoliło to skrócić czas potrzebny do zaprojektowania takiej sprężyny z co najmniej 14 dni , nawet do 15 minut. Charakteryzuje się to tym, że nie mamy potrzeby wykonywania wielu prób i wzorców dla klienta, dzięki programowi który wskazuje nam graniczne wartości użytkowe takiej sprężyny, co oszczędza pieniądze i czas klienta.
Forma prezentacyjna działania algorytmu wraz z rekomendacjami:
Projekt pn. „Opracowanie modelu projektowania z wykorzystaniem metody „Design thinking” do wytwarzania sprężyn naciągowych i naciskowych o ponadnormatywnych parametrach użytkowych oraz uruchomienie produkcji” został zrealizowany z sukcesem.